Posielali ste životopis a motivačný list na ponuku práce, ktorá vás zaujala a dostali ste pozvanie na pohovor? Gratulujeme! Ako sa naň však pripraviť tak, aby ste nepohoreli a otázky na pohovore zvládli?
Katka Záborská z personálnej spoločnosti HOUR, ktorá má v tejto oblasti dlhoročné skúsenosti, nám poradila, ako prejsť pracovným pohovorom úspešne.
Ako sa pripraviť na pracovný pohovor čo najlepšie?
Je potrebné si zistiť čo najviac informácií o danom pracovnom mieste a firme ako takej, aby uchádzača nejaká informácia na pohovore nezaskočila. Ideálne je zistiť cez neformálne kanály, aká je tam firmená kultúra, čo sa zamestnancom páči, čo sa im nepáči a aj dôvod, prečo obsadzujú dané pracovné miesto. V dnešnej dobe internetu a sociálnych médií to nemôže byť problém.
Zároveň dnes existuje množstvo článkov a kníh o tom, ako sa správať na pohovore, aké sú najčastejšie otázky a čo nimi personalista zisťuje, tak vo svojom voľnom čase si ich treba prečítať. Hlavne odporúčam pripraviť sa na otázky, ktoré môžu byť nepríjemné, napr. otázky týkajúce sa opakovania alebo prerušenia štúdia, či ukončenia pracovného pomeru.
Zistiť si vopred, kde sa pohovor koná, ako sa tam dostane, koľko času na to potrebuje, ak ide autom, aké sú možnosti parkovania pri firme. Uložiť si kontakt na osobu, s ktorou má mať stretnutie, v prípade nepredvídateľných okolností (napr. dopravná nehoda, zápcha a pod.) môže dôjsť k meškaniu a základom slušnosti je danú skutočnosť oznámiť neodkladne.
Aké bývajú najčastejšie otázky na pohovore?
🙂 Väčšina otázok sa krúti okolo vzdelania a skúseností, ktoré daný kandidát v životopise uviedol. Úlohou recruitera je zistiť, čo daného človeka motivuje, ako sa správa v daných situáciách, či „zapadne“ do tímu, aké sú jeho očakávania teraz a v budúcnosti, skrátka či kandidát aj firma dokážu nájsť „spoločnú reč“.
Na základe čoho sa personalista rozhoduje, či niekoho pozve na pohovor?
Personalista hľadá v CV prienik medzi tým, akého človeka potrebuje firma a tým, čo podľa CV spĺňa. Čím viac „podmienok“ kandidát spĺňa, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude pozvaný na pohovor.
Personalista hľadá v CV prienik medzi tým, akého človeka potrebuje firma a tým, čo podľa CV spĺňa. Čím viac „podmienok“ kandidát spĺňa, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude pozvaný na pohovor.
Ako si môžeme zaistiť pozvanie na pohovor a čo pre to treba urobiť?
Reagovať len na inzeráty, na ktoré reálne mám aspoň minimálne predpoklady. Nereagovať paušálne na všetko. Niekde pomôže, ak zavoláte, či životopis prišiel. Niekde pomôže, ak ho donesiete osobne. Niekde to môže byť na škodu. Univerzálny návod neexistuje, závisí od danej firmy a od daného personalistu.
A personalizovať a prispôsobovať CV aj motivačný list, neposielať univerzálne dokumenty na rôzne pozície a do rôznych firiem. Personalista chce vidieť, že máte záujem o danú prácu a že ste si dali námahu s upravením materiálov a oslovujete naozaj danú spoločnosť a ich kontaktnú osobu.
A este jeden tip: niektoré spoločnosti majú tzv. referral program, v rámci ktorého odmeňujú svojich zamestnancov za to, že im doporučia vhodného kandidáta. Ak poznáte nejakého zamestnanca v danej firme a je ochotný vás doporučiť, je to veľká pomoc.
Ďalšie doporučenie je: Dvíhajte telefón, keď vám volá neznáme číslo. Alebo v prípade, ak si nájdete viackrát zmeškaný hovor z jedného čísla, zavolajte naspäť alebo aspoň pošlite sms. Ťažko sa s vami personalista dohodne na termíne interview, keď nedvíhate telefón. Dohadovať si termín interview cez e-maily je veľmi zdĺhavé a väčšina personalistov volí telefonickú komunikáciu.
Niekedy si spoločnosti môžu urobiť tzv. prvú selekciu aj cez telefón, slušným pozdravom a predstavením sa menom si môžete získať prvé plusové body. Naopak, ak sa hlásite na pozíciu, kde sa vyžadujú dobré komunikačné schopnosti a vy sa v telefóne ledva odzdravíte alebo sa pozdravíte len hovorovým“ „Dobrý…“, je to zlé. Zvlášť, ak personalista ešte musí z vás „páčiť“, či sa naozaj dovolal pánovi XY.
Ako sa správať na pohovore, aby mal pohovor úspešný výsledok?
Hlavne byť prirodzený, mať na mysli, idem sa „len porozprávať“ s daným človekom a byť otvorený, neklamať. Nebáť sa, personalista je tiež len človek a nehryzie :). Udržiavať očný kontakt rovnako, ako keď sa rozprávate s niekým na ulici, neblúdiť zrakom po miestnosti, slušne sedieť na stoličke, nesprávať sa arogantne. A zaujímať sa nielen o výšku platu…
Má či nemá absolvent osloviť personálne spoločnosti?
Áno, treba ich osloviť, je to ďalšia cesta, ako sa váš životopis môže dostať k zamestnávateľovi. Niektoré personálne agentúry majú dokonca medzi svojimi činnosťami aj personálny lízing, tak sa môže stať, že dokonca kandidáta zamestnajú na pracovnú zmluvu pre niektorú väčšiu spoločnosť.
Na pohovore treba byť hlavne prirodzený, mať na mysli, idem sa „len porozprávať“ s daným človekom, byť otvorený, neklamať a udržiavať očný kontakt.
Ako správne odpovedať na otázku platu?
Dnes podľa poslednej novely Zákona o zamestnanosti musia zamestnávatelia uvádzať v inzeráte aj minimálnu výšku platu na danej pozícii, čo kandidátom uľahčuje odpoveď. V prvom rade kandidát potrebuje vedieť rozsah svojich povinností, zodpovedností a právomocí a od toho sa odvíja aj výška platu. A až keď bude mať odpoveď na túto otázku, až potom odporúčam kandidátom uviesť, aká je predstava o ich plate pri nástupe a aká po ich plnom zaučení a zapracovaní.
Ak ste momentálne evidovaný na úrade práce a chceli by ste si pred nástupom do práce zvýšiť svoju kvalifikáciu, môžete absolvovať naše rekvalifikačné kurzy zamerané na tvorbu web stránok, či modernú administratívu.